Dakteri Klauni slimnīcās jau kopš 1908.gada
Le Petit Journal bija parīziešu avīze, kas tika publicēta no 1863.gada līdz 1944.gadam ar vairāk kā miljons tirāžu. Paralēli ikdienas izdevumam Le Petit Journal izdeva arī krāsainu iknedēļas pielikumu. Vienā šādā izdevumā 1908.gada septembrī tika iekļauta pirmās lapas ilustrācija un stāsts par klauniem, kuri izklaidē bērnus Londonas slimnīcas palātā. Ilustrācijas virsraksts „Veicināt mazo pacientu smieklus”.
Ilustrācijā redzams vairākas viena otrai tuvu novietotas gultas palātā, redzams, ka tikai viens bērns izskatās noguris un nepiedalās izklaidēs, pārējie bērni izskatās dzīvīgi un izbauda divu klaunu performanci. Ilustrācijā redzams, ka palātā nav nedz rotaļlietu, nedz spēlēšanās zona, arī tas, ka tuvumā nav vecāku vai citu viesu.
1894.gadā Bostonas bērnu slimnīcā bija tikai divas apmeklētāju dienas nedēļā, savukārt Masačūsetsas slimnīcā 1910.gadā bērni, kuri pārāk daudz raudāja pēc mājām vai vecākiem tika pārvietoti uz izolētām palātām, lai netraucētu citus pacientus. Nabadzīgākie vecāki bija neapskaužamā situācijā – spiesti izvēlēties starp darbu un bērnu apciemošanu slimnīcā – saukties par sliktu vecāku vai sliktu darbinieku. Pārtikušajiem vecākiem, kuri varēja atļauties privātas palātas saviem bērniem bija neierobežots apmeklējuma stundu skaits.
Ap 1950to Džons Bolbijs (John Bowlby) un Džeims Robertsons (James Robertson) revolucionizēja slimnīcas vidi bērniem. Bolbijs attīstīja klasiskās teorijas par mātes un bērna atšķiršanu, kamēr Robertsons koncentrējās uz psiholoģisko atšķiršanas ietekmi slimnīcā. Viņu novērojumu rezultātā mūsdienu bērnu palātās un slimnīcās vecāki tiek iedrošināti būt koā ar saviem bērniem-pacientiem visu laiku.
Klauni žurnāla ilustrācijā acīmredzami ir izklaidējošā noskaņojumā un pierāda, ka smiekli ārstē. Smiekli ir brīnumzāles, tie mazina stresa hormonus un aizdzen prom skumjas. Kopš 1908.gada daudz kas ir mainījies, klauni nav vairs tikai izklaidētāji, tie ir apmācīti profesionāļi, kas ienes meistarību sadarbībā ar pacientiem, ģimenēm un slimnīcas personālu. Ir izvirzīti trīs galvenie koncepti, kas asociējas ar moderno terapeitisko klaunādi, iekļauj:
- Pilnvarojums, kas bezpalīdzīgiem bērniem ļauj atgūt kontroles funkciju
- Spēle un humors, kas mazina spriedzi un nemieru sāpīgu procedūru laikā
- Komunikācijas uzlabošana starp bērnu un viņu pārraudzītājiem, radot atbalstu, kas savukārt palīdz ārstēšanās procesā
Klauni strādājuši slimnīcās kopš Hipokrata laikiem, tie parādās Ziemeļamerikas kultūrās. Humors un smiekli ir vienkāršs veids, kā ieviest līdzjūtību un cilvēcību. Klauni slimnīcās var strādāt vadoties pēc dažādiem modeļiem, bet pašos pamatos tie var palīdzēt veselības jomas profeionāļiem ieviest prieku ikdienas sadarbībā ar bērniem un pieaugušajiem.
Vairāk informācija skati šeit: https://hekint.org/2017/01/30/le-petit-journal-clowns-children-in-hospital-in-victorian-london/